Potrzebujesz Ozempic?
Dzięki Ozempic możesz zmniejszyć uczucie głodu. Dodatkowo zwiększa on produkcję insuliny. Lekarze stosują Ozempic u osób z cukrzycą typu 2. Stosowana substancja czynna, semaglutyd wykazuje właściwości hamujące apetyt. Dodatkowo substancja ta może wspomagać utratę wagi u osób otyłych.
Możesz otrzymać od nas Ozempic wypełniając ankietę. Podaj prawdziwe informacje o swoim stanie zdrowia i historii leczenia. Nasz lekarz online zapozna się z nimi.
Więcej informacji na temat Ozempic
Jest to lek, który podaje się tylko raz w tygodniu, zawierający substancję czynną semaglutyd. Odkryto, że substancja ta zmniejsza apetyt, jednocześnie zwiększając produkcję insuliny, co pomaga w leczeniu osób z cukrzycą typu 2.
Semaglutyd jest niemal identyczny z GLP-1, hormonem regulującym wydzielanie insuliny i apetyt. Ponadto substancja ta spowalnia opróżnianie żołądka, zapewniając dłuższe uczucie sytości, co może zmniejszyć ilość spożywanych pokarmów. Zabieg ten polecany jest pacjentom z cukrzycą typu 2, ale także tym, którzy chcą schudnąć.
Wykazano, że Ozempic jest bezpieczny, ponieważ lek obniża poziom cukru we krwi, gdy jest on podwyższony. Jeśli jednak poziom cukru we krwi jest niski, nie jest on dalej obniżany przez substancję czynną.
Ważne fakty na temat cukrzycy typu 2!
Około 90 procent wszystkich chorych na cukrzycę cierpi na cukrzycę typu 2. Mówimy o trwającej całe życie chorobie metabolicznej, w której lekarze wykrywają zbyt wysoki poziom glukozy we krwi.
Naukowcy szacują, że w samej Hiszpanii na cukrzycę cierpi około 4,5 mln osób. Dotyczy to około dwóch milionów osób, które nie zostały jeszcze zdiagnozowane. Dziewięć na dziesięć przypadków cukrzycy wykazuje typ 2, co oznacza około 8,6 mln osób.
Ponadto osoby pochodzenia afrykańskiego lub afrokaraibskiego są nawet trzykrotnie bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 niż populacja kaukaska. Cukrzyca typu 2 dotyka nawet sześć razy więcej osób na kontynencie azjatyckim.
Jakie są przyczyny cukrzycy typu 2 i czym ona jest ?
Cukrzyca wpływa na poziom insuliny. Trzustka produkuje hormon — insulinę. Substancja ta odpowiada za dostarczenie glukozy, czyli cukru, do komórek z pomocą krwi. Cukier zapewnia komórkom energię, której potrzebują do wykonywania wszystkich swoich funkcji.
U osób z cukrzycą typu 2 albo rozwinęła się insulinooporność, co oznacza, że nie mogą już efektywnie wykorzystywać insuliny, albo trzustka produkuje zbyt mało insuliny. Przy braku insuliny występuje wysoki poziom glukozy w organizmie, w krwiobiegu. Dlatego pacjenci cierpiący na cukrzycę typu 2 powinni zwrócić uwagę na spożycie węglowodanów oraz ich rodzaj.
Osoby, które mają wysoki poziom glukozy we krwi, cierpią na takie objawy jak częste lub obfite oddawanie moczu, ponieważ organizm próbuje wydalić zwiększoną ilość glukozy. Cukier jest również częściowo wchłaniany przez jelita. Tym samym osoby dotknięte chorobą odczuwają zwiększone pragnienie.
Innym objawem jest zmęczenie lub senność, ponieważ komórki w organizmie nie otrzymują wystarczającej ilości energii. Niektórzy diabetycy zauważają w tym kontekście, że chudną, mimo że dieta oraz spożycie kalorii nie uległy zmianie.
Medycyna alternatywna: Saxenda.
Najważniejsze fakty dotyczące otyłości w Hiszpanii
Otyłość dotyczy osób, które mają zwiększone i nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Około dwie trzecie wszystkich dorosłych w Hiszpanii ma nadwagę. Spośród nich jedna czwarta cierpi na ciężką otyłość.
Lekarze używają wskaźnika masy ciała (BMI), aby określić, czy pacjent ma nadwagę. Ogólna zasada to:
- Przy BMI od 18,5 do 24,9 masz prawidłową wagę;
- Jeśli Twoje BMI wynosi od 25 do 29,9, masz nadwagę;
- Jeśli Twoje BMI wynosi od 30 do 39,9, zaliczasz się do osób otyłych;
- Jeśli Twoje BMI wynosi powyżej 40, jesteś uważany za otyłego.
Należy pamiętać, że wartość BMI stanowi jedynie oszacowanie masy ciała. Szacunki te jednak nie zawsze mogą być prawidłowe, gdyż na ziemi żyją również bardzo umięśnieni ludzie, którzy mają wysokie BMI, a mimo to nie mają nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Osoby z nadwagą lub otyłością mają zwiększone ryzyko rozwoju różnych chorób, w tym cukrzycy typu 2, problemów z cholesterolem, chorób serca, raka i problemów ze zdrowiem psychicznym (depresja/lęki).
Jak wygląda sytuacja z Ozempic?
Dzięki stosowaniu leku Ozempic u pacjentów z cukrzycą typu 2 zwiększa się produkcja insuliny w obrębie trzustki. Dzięki temu glukoza dostaje się do komórek i dostarcza im energii. Dodatkowo Ozempic zmniejsza apetyt, a tym samym ilość przyjmowanych pokarmów, co zmniejsza wchłanianie cukru do krwiobiegu. Takie podejście łagodzi objawy u osób z cukrzycą typu 2, ponieważ wchłaniają one mniej glukozy.
Ozempic zmniejsza apetyt, dlatego korzystają z niego również osoby mające problemy z wagą i otyłością.
Substancja czynna semaglutyd została wyprodukowana syntetycznie i jest wersją GLP-1. Spożycie kalorii jest zmniejszone, ponieważ substancja ma działanie hamujące apetyt. Dodatkowo Ozempic zmniejsza szybkość wchłaniania pokarmu z żołądka, co prowadzi do długotrwałego uczucia sytości i ogranicza spożycie pokarmu.
Lekarze początkowo przepisują tylko małą dawkę leku Ozempic. Zawsze najpierw zapytaj lekarza, jakie powinno być Twoje osobiste dawkowanie. Producent zaleca rozpoczęcie od ilości 0,25 miligrama, raz w tygodniu. Jeśli w ciągu kilku tygodni nie wystąpią żadne efekty, lekarz może w razie potrzeby zwiększyć dawkę.
Dawkowanie Ozempic
Ozempic Semaglutide:
- 0,25 mg
- 0,5 mg
- 1 mg
- 2 mg
Czy Ozempic jest dostępny bez recepty?
Nie, do stosowania leku Ozempic zawsze wymagana jest recepta. Można o nią poprosić, konsultując się z apteką (internetową).
Prawidłowe stosowanie leku Ozempic
Zawsze stosuj się do zaleceń lekarza, nie zmieniaj postępowania. Terapia jest zawsze ściśle związana ze zbilansowaną i zdrową dietą. W przypadku braku informacji należy stosować ogólne zalecenia producenta:
Dawka początkowa wynosi 0,25 miligrama raz w tygodniu. Stosuje się ją przez jeden miesiąc.
W kolejnym miesiącu dawkę zwykle zwiększa się do 0,5 miligrama na tydzień.
Jeśli zauważysz tylko niewielkie zmiany, wówczas lekarz może zwiększyć dawkę do maksymalnie 1 miligrama na tydzień. Nie wolno przekraczać tej maksymalnej dawki.
Należy wstrzyknąć substancję czynną pod skórę. Upewnij się, że nigdy nie wstrzykujesz sobie leku do mięśnia lub żyły. Nieprawidłowa obsługa może spowodować wygięcie igieł. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania i porozmawiaj z lekarzem.
Nie należy zmieniać przepisanej dawki bez konsultacji z lekarzem. Podczas terapii należy poddawać się regularnym kontrolom lekarskim. Należy zapytać lekarza, jak prawidłowo stosować pen.
Czy podczas terapii występują efekty uboczne?
Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub objawy działań niepożądanych. Nie u każdego pacjenta wystąpią działania niepożądane. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, jakie są skutki uboczne:
- Mdłości;
- Nudności;
- Biegunka;
- Retinopatia;
- Obniżony poziom cukru we krwi;
- Podwyższony puls;
- Dyskomfort w miejscu wstrzyknięcia, taki jak ból, zasinienie lub podrażnienie;
- Zmiana w odczuwaniu smaków pokarmów;
- Reakcje alergiczne.
Co z przyjmowaniem innych leków?
Przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych wcześniej lub obecnie lekach. Jest to ważne również w przypadku leków dostępnych bez recepty, rekreacyjnych i/lub ziołowych.
Przed rozpoczęciem terapii poinformuj lekarza, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki przeciwzakrzepowe, np. warfarynę.
Jakie choroby sprawiają, że przyjmowanie leku Ozempic jest ryzykowne?
Przed wystawieniem recepty powiedz lekarzowi, jaki jest Twój obecny stan zdrowia i czy masz jakieś poważne, istniejące wcześniej schorzenia. Zminimalizuj wszystkie zagrożenia.
Należy powiedzieć lekarzowi, jakie schorzenia występują u pacjenta, zwłaszcza cukrzyca typu 1, ostre zapalenie trzustki, cukrzycowa kwasica ketonowa, hipoglikemia lub retinopatia.
Czy istnieją jakieś ograniczenia w czasie ciąży i karmienia piersią?
Leczenie lekiem Ozempic nie jest zalecane dla kobiet karmiących piersią lub będących w ciąży. Jeśli pacjentka stara się zajść w ciążę, lekarz często decyduje o nieprzyjmowaniu leku Ozempic.
Ważne informacje dotyczące spożywania alkoholu, prowadzenia maszyn i zdolności prowadzenia pojazdów podczas leczenia
Czy przyjmujesz Ozempic z sulfonylomocznikiem lub insuliną? Może to prowadzić do problemów z koncentracją. Dlatego producent zaleca, aby w tym czasie nie prowadzić pojazdów i nie obsługiwać maszyn.
W razie dalszych pytań należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania konkretnej porady.