W jakim celu stosuje się Lewotyroksynę?
Lewotyroksyna sodowa jest suplementem hormonu tarczycy, stosowanym jako terapia zastępcza u osób, u których gruczoł tarczycy jest niedoczynny (niedoczynność tarczycy).
Ważna informacja
Jeśli masz określone schorzenia, możesz nie być w stanie brać Lewotyroksyny. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent ma nieleczone lub niekontrolowane zaburzenie czynności nadnerczy, zespół tarczycy zwany tyreotoksykozą lub jeśli u pacjenta występują jakiekolwiek aktualne objawy zawału serca.
Lewotyroksyny nie należy stosować w leczeniu otyłości lub problemów z nadwagą. Niebezpieczne skutki uboczne lub śmierć mogą wystąpić w wyniku niewłaściwego stosowania tego leku, szczególnie w przypadku przyjmowania innych leków obniżających masę ciała lub tłumiących apetyt.
Jak działa Lewotyroksyna?
Lewotyroksyna jest tym samym, co naturalny hormon tyroksyna, zwykle wytwarzany przez tarczycę.
Gruczoł tarczycy normalnie produkuje i uwalnia dwa hormony tarczycy: tyroksynę (T4) i trijodotyroninę (T3). T3 jest bardziej aktywnym hormonem tarczycy, a tyroksyna jest przekształcana w T3 w różnych częściach ciała. Hormony te są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego tempa metabolizmu w organizmie.
Kiedy tarczyca nie jest w stanie wytworzyć prawidłowych ilości tyroksyny, obniża się poziom obu hormonów tarczycy we krwi. Jest to znane jako niedoczynność tarczycy. Powoduje zmniejszenie szybkości metabolizmu, co prowadzi do takich objawów, jak przyrost masy ciała, nietolerancja na chłód i zmęczenie.
Tabletki Lewotyroksyna są stosowane w celu zastąpienia tyroksyny normalnie naturalnie wytwarzanej przez tarczycę. Powoduje przywrócenie normalnych poziomów T3 i T4.
Jaka jest dawka Lewotyroksyny?
- Zalecana dawka Lewotyroksyny będzie się różnić w zależności od osoby, w zależności od poziomu hormonów tarczycy. Dawkę można stopniowo zwiększać w ciągu kilku tygodni, dopóki hormony tarczycy nie znajdą odpowiedniego zakresu.
- Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami udzielonymi przez lekarza. Zostaną one również wydrukowane na etykiecie leku, którą Twój farmaceuta włożył do opakowania leku.