Plastry Evorel (estradiol)
Plastry Evorel zawierają substancję czynną estradiol, który jest naturalnie występującą postacią głównego żeńskiego hormonu płciowego – estrogenu.
W jakim celu stosuje się plastry Evorel?
- Hormonalna terapia zastępcza w celu złagodzenia objawów menopauzy.
Ponieważ zawierają wyłącznie estrogen, plastry Evorel są najbardziej odpowiednie dla kobiet po histerektomii. Kobietom, które nie przeszły histerektomii, należy przepisać lek progestagenowy, który należy przyjmować z tym lekiem przez ostatnie 12 do 14 dni każdego miesięcznego cyklu. Wynika to z tego, że estrogen stymuluje wzrost wyściółki macicy (endometrium), co może prowadzić do raka endometrium, jeśli wzrost nie będzie się wiązał. Progestogen jest podawany w celu przeciwdziałania działaniu estrogenu na wyściółkę macicy i zmniejsza ryzyko raka, chociaż nie eliminuje całkowicie tego ryzyka. Jest to znane jako połączenie HRT. Jeśli kobieta usunęła macicę chirurgicznie (histerektomia), rak endometrium nie stanowi ryzyka, a progestagen nie jest konieczny jako część HRT (chyba że kobieta ma historię endometriozy).
- Opcja drugiego rzutu w zapobieganiu osteoporozie u kobiet po menopauzie, u których występuje wysokie ryzyko złamań i nie mogą przyjmować innych leków przepisywanych w zapobieganiu osteoporozie (tylko Evorel 50, 75 i 100).
Jak działają plastry Evorel?
Plastry Evorel zawierają substancję czynną estradiol, który jest naturalnie występującą postacią głównego żeńskiego hormonu płciowego – estrogenu.
Jajniki kobiet stopniowo wytwarzają coraz mniej estrogenu w okresie aż do menopauzy, w wyniku czego obniża się poziom estrogenu we krwi. Obniżający się poziom estrogenu może powodować nieprzyjemne objawy, takie jak nieregularne miesiączki, uderzenia gorąca, nocne poty, wahania nastroju i suchość pochwy lub swędzenie.
Możliwe skutki uboczne stosowania plastrów Evorel
- Wzrost wielkości mięśniaków macicy.
- Ból, tkliwość lub powiększenie piersi.
- Retencja płynów, powodująca obrzęk (opuchnięcia).
- Ból głowy lub migrena.
- Objawy przedmiesiączkowe.
- Depresja, niepokój lub zmiany nastroju.
- Zmiany w popędzie seksualnym.