Eucreas (metformina, wildagliptyna)
Tabletki Eucreas zawierają dwie substancje czynne: metforminę i wildagliptynę. Są to zarówno leki stosowane w celu kontrolowania poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.
W jakim celu stosuje się Eucreas?
- Cukrzyca typu 2 (bez insuliny).
Tabletki Eucreas są dopuszczone do stosowania u osób z cukrzycą typu 2, których poziom cukru we krwi nie jest kontrolowany przez maksymalną tolerowaną dawkę samej metforminy lub którzy już przyjmują metforminę i wildagliptynę w postaci oddzielnych tabletek.
Są również przepisywane do stosowania w połączeniu z sulfonylomocznikiem (np. gliklazydem) lub insuliną.
Jak działa Eucreas?
Tabletki Eucreas zawierają dwie substancje czynne: metforminę i wildagliptynę.
Metformina jest rodzajem leku przeciwcukrzycowego, znanego jako biguanid. Działa na wiele sposobów, aby zmniejszyć ilość cukru we krwi. Po pierwsze zmniejsza ilość cukru produkowanego przez komórki w wątrobie. Po drugie, zwiększa wrażliwość komórek mięśniowych na insulinę. Umożliwia to tym komórkom skuteczniejsze usuwanie cukru z krwi. Wreszcie, opóźnia wchłanianie cukru z jelit do krwioobiegu po jedzeniu.
Wildagliptyna jest rodzajem leku przeciwcukrzycowego, znanego jako inhibitor dipeptydylowy peptydazy-4 (DPP-4). Pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, zapobiegając rozpadowi dwóch hormonów inkretynowych, zwanych glukagonopodobnym peptydem 1 (GLP-1) i zależnym od glukozy peptydem insulinotropowym (GIP). Hormony te są produkowane naturalnie przez organizm w odpowiedzi na przyjmowanie pokarmu. Pobudzają trzustkę do wytwarzania insuliny w odpowiedzi na wzrost poziomu glukozy we krwi, a także zmniejszają wytwarzanie glukagonu, który jest hormonem, normalnie zwiększającym wytwarzanie glukozy przez wątrobę. Działania te pomagają kontrolować poziom cukru we krwi.
Jak mogę przyjmować lek Eucreas?
Tabletki Eucreas należy przyjmować dwa razy dziennie (rano i wieczorem) z posiłkiem.
Zalecana dawka zależy między innymi od tego, jak dobrze kontrolowany jest poziom cukru we krwi. Postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza. Zostaną one wydrukowane na ulotce, dołączonej do leku.
Jeśli zapomnisz zażyć dawkę tego leku, weź go z następnym posiłkiem. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia zapomnianej tabletki.
Jakie są możliwe skutki uboczne stosowania Eucreas?
Bardzo często (dotyczą więcej niż 1 na 10 osób)
- Zaburzenia jelit, takie jak biegunka, wymioty lub ból brzucha.
- Utrata apetytu.
Często (występują u 1 na 10 i 1 na 100 osób)
- Zawroty głowy.
- Bó głowy.
- Nudności.
- Metaliczny smak.
- Niski poziom cukru we krwi (hipoglikemia).