Co to jest Amlodypina?
Amlodypina jest lekiem przeciwarytmicznym, który pomaga kontrolować rytm bicia serca.Działa na różne sposoby, zmieniając aktywność elektryczną w sercu.
Jedną z unikalnych właściwości Amlodypiny jest jej powolny czas działania i długość działania w organizmie. Może upłynąć kilka tygodni, zanim pełny efekt leku stanie się oczywisty (efekty uboczne mogą pojawić się jakiś czas po rozpoczęciu przyjmowania leku) i może upłynąć kilka miesięcy, zanim lek zostanie całkowicie wydalony z organizmu.
W jaki celu stosuje się Amlodypinę?
Amlodypina jest stosowana w celu utrzymania bicia serca we właściwym tempie i powstrzymania go przed zbyt szybką pracą. Może leczyć lub zapobiegać:
- Tachykardie komorowe
- Tachykardie przedsionkowe
- Tachykardie nadkomorowe
Czasami inne przyjmowane leki mogą zwiększać ryzyko szybkiego rytmu serca, a lekarz może zalecić przyjmowanie amlodypiny, aby temu zapobiec.
Jak działa Amlodypina?
Aby każde uderzenie serca mogło wystąpić, istnieje wiele impulsów elektrycznych, które przemieszczają się z jednego obszaru serca do drugiego. Impulsy te ostatecznie powodują skurcz mięśnia sercowego i wypychają krew z serca i całego ciała.
Amlodypina działa na wiele różnych sposobów, aby kontrolować impulsy elektryczne w sercu i utrzymywać go w odpowiednim tempie.
Jak stosować Amlodypinę?
Amlodypina ma kilka preparatów; możesz stosować benzenosulfonian amlodypiny, maleinian lub mesylan jednowodny. Jest dostępny w postaci tabletek 5 mg i 10 mg oraz w postaci roztworu doustnego 1 mg / ml lub 2 mg / ml. W przypadku dorosłych dawka początkowa wynosi zwykle 5 mg na dobę (ale może wynosić 10 mg na dobę, lecz u pacjenta w wieku powyżej 65 lat należy zachować szczególną ostrożność przy zwiększaniu dawki, jeśli ma on problemy z nerkami lub wątrobą). Lekarz oceni korzyści wynikające ze stosowania leku. Lek należy przyjmować, dopóki lekarz nie uzna, że należy przerwać terapię.
Jakie są skutki stosowania Amlodypiny?
Chociaż pojawiają się bardzo rzadko, należy przerwać stosowanie tego leku i zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli wystąpią następujące objawy: trudności w oddychaniu; obrzęk twarzy, języka, gardła i błon śluzowych; reakcje skórne (mogą być szczególnie ciężkie), takie jak wysypka, świąd i pęcherze; ból w klatce piersiowej, zawał serca, nieprawidłowości w biciu serca; oraz dyskomfort wywołany bólem brzucha i pleców (możliwe zapalenie trzustki).