Co to jest Salbutamol?
Salbutamol działa poprzez aktywację receptorów adrenergicznych beta2 w ciele, co powoduje rozluźnienie mięśni otaczających oskrzela w drogach oddechowych. Zwiększa to wielkość dróg oddechowych i ułatwia oddychanie, pomagając zmniejszyć objawy astmy i przewlekłą obturacyjną chorobę układu oddechowego (POChP).
Zaczyna działać szybko na twoim ciele, dlatego przydaje się szybkie złagodzenie objawów, gdy się one pogarszają.
Jak działa Salbutamol?
Salbutamol działa w organizmie poprzez stymulację niektórych receptorów, zwanych receptorami adrenergicznymi beta2. Kiedy te adrenoreceptory są aktywowane, mięśnie gładkie otaczające oskrzela rozluźniają się, dzięki czemu drogi oddechowe mogą się rozszerzać i łatwiej przepuszczać powietrze. Jest to przydatne w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak astma i POChP.
Salbutamol działa szybko, ale nie pozostaje w organizmie długo po przyjęciu ostatniej dawki w porównaniu do innych typów agonistów beta2. To sprawia, że jest to dobry wybór dla złagodzenia objawów astmy lub POChP, ponieważ może to szybko pomóc w ułatwieniu oddychania, ale nie pozostaje, aby spowodować znaczące skutki uboczne.
Do czego jest to używane?
Ze względu na sposób działania salbutamolu zwykle stosuje się go jako lek doraźny w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak astma i POChP.
Lek ma być stosowany w razie potrzeby, tylko wtedy, gdy występują objawy, takie jak trudności w oddychaniu lub przed aktywnością fizyczną, które mogą powodować astmę wywołaną wysiłkiem fizycznym.
Jakie są możliwe działania niepożądane Salamolu?
Często (występują u 1 na 10 i 1 na 100 osób)
- Czujesz się niepewnie.
- Ból głowy.
- Szybsze niż normalne bicie serca (tachykardia).
- Uczucie napięcia.
Zużywa się krótko po przyjęciu dawki.