W jakim celu stosuje się nitrofurantoinę?
- Leczenie infekcji dróg moczowych (zapalenie pęcherza moczowego) wywołanych przez bakterie u dorosłych i dzieci w wieku od trzech miesięcy.
- Zapobieganie ponownemu pojawianiu się zapalenia pęcherza moczowego u osób, które otrzymują nawracające infekcje.
- Zapobieganie zapaleniu pęcherza moczowego u osób poddanych zabiegowi chirurgicznemu na pęcherzu moczowym lub drogach moczowych.
Jak działa nitrofurantoina?
Nitrofurantoina jest rodzajem leku zwanym antybiotykiem. Kiedy przyjmujesz go doustnie, wysokie poziomy nitrofurantoiny zostają odfiltrowane z krwi i moczu przez nerki. To umieszcza lek bezpośrednio wśród bakterii, które powodują zakażenie moczu.
Nitrofurantoina zabija bakterie, wchodząc do ich komórek i niszcząc ich materiał genetyczny (DNA). To pozostawia bakteriom niezdolność do naprawy lub rozmnażania, a więc oczyszcza infekcję.
Leczenie zapalenie pęcherza moczowego zwykle wymaga jedynie krótkiego leczenia nitrofurantoiną. Jeśli często pojawia się zapalenie pęcherza moczowego, lekarz może zalecić regularne przyjmowanie tego leku przez dłuższy czas. Ma to na celu kontrolę liczby bakterii w moczu i zapobieganie nawrotom zapalenie pęcherza moczowego.
Co należy wiedzieć przed zastosowaniem nitrofurantoiny:
Nitrofurantoina może zmienić mocz w ciemnożółty lub brązowy kolor. Jest to normalne i nie ma się czym martwić – wynika to z koloru leku.
Podczas leczenia zapalenie pęcherza moczowego ważne jest ukończenie przepisanego przebiegu nitrofurantoiny. Jeśli przerwiesz leczenie wcześniej, ponieważ czujesz się lepiej, to jest bardziej prawdopodobne, że infekcja wróci. Zwiększa również ryzyko, że bakteria stanie się oporna na antybiotyk.
Najczęstsze działania niepożądane związane z nitrofurantoiną
- Nudności i wymioty.
- Ból brzucha.
- Utrata apetytu.
- Żółte lub brązowe zabarwienie moczu. Jest to normalne i nieszkodliwe.
- Zawroty głowy lub senność.