Czym jest inhalator Airomir?
Inhalator Airomir zawiera substancję czynną salbutamol, który działa szybko poprzez rozluźnienie mięśni płuc, w celu ułatwienia oddychania. Lek ten przepisywany jest przez lekarzy jako “doraźny” inhalator dla pacjentów cierpiących na astmę.
Jak działa inhalator Airomir?
Gdy salbutamol wprowadzony jest do organizmu działa bardzo szybko, by poprawić oddychanie potrzebuje 5 minut, natomiast jego działanie utrzymuje się do sześciu godzin. Jest to lek przeznaczony do doraźnego stosowania, jeśli zajdzie taka potrzeba, a jego działanie jest krótkotrwałe.
Jak stosować inhalator Airomir?
Inhalatory Airomir są dostępne w jednym stężeniu i zawierają 100 mikrogramów salbutamolu na jedną inhalację. Rozróżniamy dwa różne inhalatory Airomir:
- “Inhalator Airomir w Aerozolu” stanowi normalne urządzenie do inhalacji.
- „Airomir Autoinhalator” zostaje uruchomiony wdechem i jest idealny dla osób, które mają problemy z synchronizacją naciśnięcia przycisku inhalatora i wdechem. Należy nacisnąć mały przycisk na górze inhalatora – wówczas lek automatycznie zostaje uwolniony do jamy ustnej podczas wdechu.
Przy łagodzeniu objawów, normalną dawkę stanowi jedna do dwóch inhalacji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dwie inhalacje mogą zapobiegać objawom astmy przed wysiłkiem fizycznym lub w przypadku kontaktu z alergenem, a lek należy zastosować 10 – 15 minut wcześniej. Jeśli stosujesz więcej niż 8 inhalacji na dobę, powinieneś skonsultować to z lekarzem, czy pielęgniarką zajmującą się pacjentami cierpiącymi na astmę. Jeśli taka jest częstotliwość stosowania przez Ciebie tego leku, oznacza to, że Twój stan nie jest odpowiednio kontrolowany i istnieje lepszy sposób leczenia.
Mimo, że zostałeś pouczony przez lekarza lub pielęgniarkę, jak prawidłowo używać inhalatora, dobrze byłoby, abyś sprawdził, czy korzystasz z niego najlepiej, jak jest to możliwe.
Czy inhalator Airomir jest dla mnie odpowiedni?
Inhalatory salbutamolowe są najodpowiedniejsze dla pacjentów z astmą w stanie stabilnym, aby utrzymać ten stan przez cały czas, w przypadku pojawienia się objawów astmy. Jeśli jesteś świadomy, jakie objawy mogą wywoływać u Ciebie astmę – jak na przykład ćwiczenia fizyczne, kurz domowy, pyłki, czy sierść zwierząt – możesz zastosować inhalator na 10 – 15 minut – zanim zostaniesz narażony na kontakt z tymi alergenami, aby zapobiec atakom astmy.
Twój lekarz lub pielęgniarka zajmująca się pacjentami z astmą, zapewne już udzielili Tobie porady, jak postępować w przypadku ataku astmy. Jeśli nadal masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nimi, aby uzyskać pomoc.
Jakie są skutki uboczne stosowania inhalatora Airomir?
Niekoniecznie musisz doświadczać skutków ubocznych, ale powinieneś być świadomy, że inhalator Airomir może je powodować. Częściej działania niepożądane będą obejmować drżenie mięśni, bóle głowy, oraz przyspieszoną akcję serca. Do rzadziej występujących objawów zalicza się kołatanie serca, podrażnienie jamy ustnej oraz gardła, skurcze mięśni, obniżony poziom potasu we krwi i zaburzenia rytmu serca. W przypadku, gdy po inhalacji nieoczekiwanie nastąpi wzrost świszczącego oddechu, należy niezwłocznie zastosować inny rodzaj inhalatora „lek zwłókniający” i zgłosić się do lekarza.